cb - radio montaż - serwis kraków - strojenie anten - montaż i serwis cb-radio

Jakie CB radio kupić??

Zapewne każdy początkujący  CB-radiowiec zadaje sobie pytanie. Jakie cb-radio kupić, jakie wybrać?? 

Kiedy już zdecydujemy się na montaż radia w naszym samochodzie, prawdopodobnie podstawowym kryterium wyboru będzie cena radiotelefonu. W przedziale od 300 do 1000zł możemy wybierać spośród wielu znanych i cenionych producentów CB, choć jak wiadomo sama marka nie jest wyznacznikiem poprawnie zbudowanego i działającego radiotelefonu na pasmo "CB".

Zastanawiasz sie również jaką antene wybrać?? Zapraszamy do artykułu "Jaką antene do CB wybrać"

W pierwszej kolejności zastanówmy sie jak często planujemy korzystać z CB radio. To kryterium pozwoli nam wybrać cb radio dopasowane do naszch potrzeb.

Jeżeli jeździmy sporadycznie a jedyne czego potrzebujemy to uzyskać informacje o korkach, patrolach, suszarkach itp. i jest to nasz glówny cel to wystarczy nam proste cb bez żadnych dodatkowych funkcji.

Natomiast dla pozostałej grupy zainteresowanych, która oczekuje dużych zasięgow i lubi porozmawiać z innymi użytkownikami zalecamy wybrać cb radio z wyższej pólki.

Wyrózniamy 3 rodzaje CB radio:

1. Stacjonarne

2. Mobilowe/przewoźne/ samochodowe

3. Ręczne tak zwane "ręczniaki"

Jeżeli wybieramy CB radio do samochodu wybieramy sposrod grupy nr.2. Im mniejsze CB radio tym łatwiej bedzie je przenosić pomiedzy samochodami a także schować przed lepkimi rączkami złodzieja.

Nie sugerujmy się pięknie wyglądającymi panelami czołowymi z mnogością przycisków i pokręteł. Często urządzenia pozornie prostsze w budowie oferują zdecydowanie lepsze parametry odbioru. Rozmiary radiotelefonu nie odgrywają znaczącej roli w sposobie ich działania, są informacja o technologi w jakiej sprzęt został skonstruowany. Zapewne zadajecie sobie Państwo pytanie, co w takim razie powinien posiadać radiotelefon, który będzie poprawnie odbierał i nadawał sygnały radiowe, a także będzie prosty i przyjemny w obsłudze.

Oczywiście najważniejsze są parametry techniczne, które określają jak urządzenie nadaje i odbiera sygnały radiowe.

 Jakie parametry powinno posiadać cb radio tak abyśmy wybrali to odpowiednie cb radio??

Dla nadajnika są to:

Moc wyjściowa - w Polsce dopuszczone są 4W w modulacji AM.

Zakres częstotliwości - interesujący nas to 26,960MHZ ( pierwszy kanał ) do 27,400 ( kanał  40

Impedancja anteny - typowo jest to 50 omów.

Napięcie zasilania - do samochodu i busa 12V do TIR-a 24V

 Dla odbiornika :

Czułość AM - zazwyczaj około 1- 0.5uV im mniej tym lepiej.

Czułość FM - zazwyczaj około 0.5 - 0.3uV tu analogicznie im mniej tym czulszy odbiornik.

Stosunek sygnał/szum - określany w decybelach im więcej tym lepiej przeważnie dla AM około 10dB

Squelch - około 1uV jest to maksymalna wartość sygnału w postaci napięcia, przy której następuje otwarcie blokady szumów.

CB radio powinno być wyposażone również  w takie funkcje jak :

AM - ( ang. Ampitude Modulation ) -  Modulacja ampitudy, stosowana w Polsce w zakresie 26,960MHz - 27,405MHz, tak zwane podstawowe 40 kanałów.

FM - ( z ang.Freqency Modulation ) - Modulacja częstotliwości, rozpowszechniona w krajach zachodnich. W Polsce używana sporadycznie lub nie świadomie na 19 kanale.

SSB - ( z ang. Single Side Band ) modulacja jednowstęgowa. Wyróżniamy dwie wstęgi USB i LSB. Te rodzaje modulacji są dostępne w urządzeniach wysokiej klasy i wykorzystywane do bardzo dalekich łączności.

S-Meter - Jest to wskaźnik poziomu odbieranego sygnału. Dzięki niemu jesteśmy możemy oszacować odległość jaka dzieli nas od rozmówcy.

RF-Gain - Regulacja czułości odbiornika, możemy wyciszyć bardzo słabe stacje których i tak nie da się zrozumieć.

Squelch - Określa próg załączenia głośnika w stosunku do siły odbieranego sygnału.

ASC - Automatyczny squelch ( Układy pomiarowe w radiu mierzą stosunek sygnał/szum i tak dobierają próg wyciszenia aby odbierać tylko zrozumiałe stacje ) jest to funkcja bardzo przydatna.

NB/ANL - Filtry służące do redukcji zakłóceń pochodzących z pojazdu bądź też z eteru.

Mic-Gain - Regulacja czułości mikrofonu. Przydatne w przypadku zwiększonego hałasu w kabinie samochodu.

Zwroćmy też uwagę na kabel mikrofonowy, jego długość (im dłuższy tym lepiej) i czy jest miękki, ponieważ w znacznym stopniu poprawia to komfort użytkowania CB radia. W przypadku twardego kabla mikrofonowego podczas dużych mrozów może dojść do jego pęknięcia a rozciąganie go jest praktycznie niemożliwe.

 Oczywiście nie są to jedyne istotne informacje jakie powinien umieścić producent. Należy też wziąć poprawkę na lekkie zafałszowania i rozbieżności w poszczególnych modelach radiotelefonów różnych firm. Często urządzenia o katalogowo identycznych parametrach, oferują diametralnie różne parametry pracy w rzeczywistości.

Swoja przygodę a pasmem amatorskim warto zacząć od średniej klasy sprzętu a kwotę zaoszczędzoną na CB radiu przeznaczyć na dobrą Antenę.

Technika Radiowa Kraków