cb - radio montaż - serwis kraków - strojenie anten - montaż i serwis cb-radio

Poprawny montaż radia CB.

Większość początkujących  użytkowników pomija kwestię poprawnego montażu radiotelefonu w kabinie samochodu. Wydaje się to przecież trywialną sprawą. Tu przykręcić tam przeciągnąć, coś przykleić, dolutować i na pewno będzie działać.

Z pozoru prosta czynność jaką jest montaż CB - radia, może przysporzyć początkującemu użytkownikowi wielu problemów. Zapewne nasuwa się Państwu pytanie, jak poprawnie zamontować CB - radio? Oraz jak powinien przebiegać poprawny montaż CB - radia.

Zacznijmy od umiejscowienia urządzenia.

Przede wszystkim sprzęt powinien być zamontowany w miejscu bezpiecznym. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa podczas wypadku ale również mając na uwadze ergonomię codziennego użytkowania. Niedopuszczalny jest montaż pod kolanami kierowcy, na desce rozdzielczej czy tez podsufitce. Takie umiejscowienie radia grozi w przypadku nawet małej kolizji drobnymi obrażeniami. W przypadku poważnego wypadku  dokładny i stabilny montaż ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów.

Kiedy już w odpowiedni sposób zamontowaliśmy radio możemy przejść do instalowania anteny.

O czym należy pamiętać podczas montażu anteny.

Tak jak w przypadku radia należy zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa zarówno podczas postoju jak i poruszania się samochodem. W przypadku anten z montażem magnetycznym w pierwszej kolejności musimy wziąć poprawkę na maksymalne prędkości z jakimi będziemy się poruszać i do tej wartości dostosować wielkość podstawy magnetycznej. Montaż takiej anteny jest tak prosty na jaki wygląda. Podstawę przyczepiamy do karoserii samochodu tak aby przylegała do niej cała powierzchnią.

Montaż anteny z uchwytem stałym jest bardziej skomplikowany. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób połączenia uchwytu z karoseria pojazdu a także na  rozsądne i bezpieczne umiejscowienie. Niewłaściwy montaż lub umiejscowienie uchwytu anteny, wykonanie odwiertu pod stopkę anteny w nieodpowiednim miejscu może grozić uszkodzeniem powłoki lakierniczej  lub korozją, obejmującą okolice montażu jak i cały element karoserii samochodu.

Podczas instalacji skupiamy się na miejscach stabilnych, odwiertu dokonujmy  z dala od krawędzi dachu. Najlepiej w miejscach przewidzianych i dedykowanych przez producenta. Jeżeli nie jest to możliwe zainstalujmy antenę na ruchomym elemencie karoserii a jej ostry koniec zabezpieczmy w taki sposób aby dzieci lub osoby postronne nie wyrządziły sobie krzywdy, wynikającej z nieświadomości istnienia anteny lub chwilowej nieuwagi.

 

Podsumowując informacje zawarte w tej części poradnika CB-radiowca można dojść do kilku wniosków. Montaż anteny nie jest tak skomplikowany na jaki wygląda.

Antenę może zamontować każdy i prawdopodobnie większość osób posiadających odrobinę zdolności manualnych sobie z tym poradzi. Natomiast jednego można być pewnym. Nikt nie zrobi tego dokładniej i szybciej niż doświadczony instalator, którego wiedza i doświadczenie gwarantują poprawne wykonanie montażu. 

 

Technika Radiowa Kraków